تبلیغات
آشنایی با موتورسیکلت های رایج وموجود در ایران - امپراتوری موتورسیکلت ها !
پنجشنبه 7 خرداد 1388  09:49 ب.ظ

 

 

ارابه های مرگ ....... ناجیان ترافیک پایتخت !!!

 

ایجاد محدودیت های ترافیکی، یکی از سیاست های مدیریتی شهری برای کاهش تردد در معابر و در نتیجه کنترل ترافیک است. اجرای طرح های ترافیکی و انسداد برخی از مسیرها برای رسیدن به همین هدف انجام می شوند، اما هیچ کدام از این قوانین نمی تواند امپراتوری موتورها را در شهر پایان دهد، این ارابه های 2 چرخ، بدون هیچ دغدغه ای در شهر جولان می دهند و قوانین شهری را بیشتر شبیه یک شوخی می دانند تا قانون.
    بی انصافی است اگر فقط نیمه خالی لیوان را نگاه کنیم. اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم باید بپذیریم موتورها ناجیان ترافیک پایتختند. تصور کنید یک روز همه موتورسواران، وسیله شان را از خانه خارج نکنند و بخواهند از ماشین شخصی یا وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند، آن وقت تازه قدر این دوچرخه های بنزین سوز را می دانیم. مدیریت شهری در این چند سال اخیر نگاه ویژه ای به پدیده موتورسواری داشته است، آنها خوب می دانند که این وسایل 2 چرخ باید در شهر ساماندهی شوند. خوب می دانند که شرایط باید به گونه ای رقم بخورد که موتورسواری در تهران قانونمند و حساب شده انجام شود، به همین دلیل مدتها است که هدفی را در این خصوص برای خود تعیین کرده اند، ساماندهی موتورسواران در تهران. احداث توقفگاه های موتوری و راه اندازی پیک بادپا مهمترین گام هایی بود که در این مسیر برداشته شد. سوژه این نوشتارها بررسی تلخ و شیرین موتورسواری در پایتخت است.
    موتورها در این شهر شلوغ می توانند بهترین وسیله برای فرار از هزار توی ترافیک باشند. هرچند که کمی بی احتیاطی این وسیله دوست داشتنی را به ارابه مرگ تبدیل می کند، به همین دلایل است که نظر پایتخت نشینان درباره این ارابه 2 چرخ بسیار متفاوت است. گروهی مشتری ثابتش هستند و عده ای مخالف همیشگی اش. چه بخواهیم، چه نخواهیم، حالادیگر موتورسیکلت ها بخش ثابتی از هویت پایتخت شده اند، شاید قدیمی ها با شنیدن عنوان موتور مسافر کش خنده شان می گرفت، اما امروزی ها خوب می دانند فعالیت آژانس های کرایه موتور چقدر اهمیت دارد و اگر نباشد چه اتفاقی می افتد، باید بپذیریم که رشد شهرها، شرایط زندگی را بسیار تغییر داده است.
    سازمان تحقیق و پژوهش شهرداری تهران، مدتها قبل گزارش مفصلی را به عنوان «بررسی علل تخلف موتورسواران» منتشر کرده که در آن برخی از دلایل تخلفات موتوری تشریح شده بود. پایبند نبودن به قوانین راهنمایی و رانندگی یکی از اصلی ترین بخش های نظرسنجی این تحقیق بود، بیشتر رانندگان متخلف، زودرسیدن به مقصد را عامل این تخلف عنوان کرده بودند. در بسیاری از معابر این موضوع به وضوح دیده می شود، کافی است چند ساعتی ماموران راهنمایی و رانندگی غافل شوند، آن وقت خواهید دید که موتورسواران عزیز چگونه چراغ قرمز را دور می زنند و تابلوی ورود ممنوع را نادیده می گیرند، این اتفاق گاهی اوقات در بعضی از خط های ویژه بسیار مشهود است، بعد از ظهرها که چند نفر از ماموران خط ویژه کم می شود، بسیاری از موتورسواران از فرصت استفاده می کنند و وارد حریم خصوصی اتوبوس ها می شوند.
    محسن علی مصباحی یکی از رانندگان با سابقه اتوبوس این مطلب را تایید می کند و می گوید: «قدیم ترها که خط ویژه موتور بود، هیچ موتوری پیدا نمی شد که در مسیر اصلی خیابان تردد کند. همه آنها آزادانه در خط ویژه، جولان می دادند و از دست ما کاری بر نمی آمد. حداقل هفته ای چند تصادف شدید پیش می آمد که با توجه به نداشتن کلاه ایمنی راکبان، بسیاری از آن تصادف ها منجر به خسارات جانی می شد. بارها پیکر بی جان موتورسوارها را در خط ویژه خیابان ها می دیدم.
     «مصباحی» زمان انجام برخوردهای قاطع پلیس را خوب به خاطر دارد. او می گوید: «چند سال پیش نخستین زمزمه ساماندهی موتور سواران به گوش رسید. آن روزها هیچ کس باور نمی کرد که موتورسواران روزی مجبور به استفاده از کلاه ایمنی شوند، اما خدا را شکر با تلاش های مستمر آنها این کار انجام شد و اکنون اوضاع بعضی خیابان ها به هیچ وجه با گذشته قابل قیاس نیست.
     شنیدن حرف یکی از همین موتورسوارها نیز می تواند جالب باشد، مهدی یزدانی در این باره می گوید: «من هر روز با موتور می آیم و بر می گردم. استفاده از ماشین درتهران، چیزی جز دردسر نیست. ماموران طرح ترافیک در خیابان های فرعی هم حضور دارند و هیچ راه فراری باقی نمی گذارند، ترافیک هم که همیشه وجود دارد، پیدا نشدن جای پارک مناسب را هم به این شرایط اضافه کنید تا متوجه شوید چرا می گویم بهترین وسیله حمل و نقل در تهران موتورسیکلت است. من قبول ندارم بیشتر موتورسواران تخلف می کنند، عده کمی از آنها به قوانین بی توجهی می کنند آن هم از سرناچاری.»
    این کلاه تزئینی است
    حالادیگر همه می دانند که طبق قانون هیچ موتورسواری حق ندارد بدون کلاه ایمنی در شهر جولان دهد، این مساله شدیدترین برخورد راهنمایی و رانندگی را به دنبال خواهد داشت. سرهنگ کریمی رئیس اداره راهنمایی و رانندگی ضمن اشاره به جدیت پلیس برای اجرای قوانین می گوید: «به ما ثابت شده است که در صورت سهل انگاری و چشم پوشی از خطاها بی توجهی به قانون فراگیر می شود. متاسفانه بخش قابل توجهی از موتورسواران به هیچ وجه قوانین را بر نمی تابند، حاضرند کلاه ایمنی را به دسته فرمان آویزان کنند، اما روی سر نگذارند. فکر می کنید چرا اینقدر به ضرورت استفاده از کلاه ایمنی تاکید می شود؟ طبق آمار بیش از 90 درصد تصادف های موتوری که منجر به جرح یا فوت راکب می شود مواردی هستند که در آن از کلاه ایمنی استفاده نشده است.»
    سفره دل کریمی باز می شود و ادامه می دهد: «چراغ برای موتورسوارها همیشه سبز است. گویا هیچ خیابان ورود ممنوعی وجود ندارد، از هر مسیری که دلشان می خواهد حرکت می کنند و به هیچ چیز توجه ندارند، جز رسیدن به مقصد. با این شرایط فکر می کنید وظیفه راهور چیزی جز سختگیری است؟ حق با اوست نه تنها مردم که خود موتورسواران هم این گفته ها را تایید می کنند.
    رضا احتشام که به تازگی موتور خریده است و در حوالی چهارراه جمهوری مسافرکشی می کند، به کلاه ایمنی اش که روی دسته موتور آویزان است اشاره می کند و می گوید: «من از صبح تا شب در خیابان های این محدوده مسافرکشی می کنم، باور کنید بعضی روزها هوا آنقدر گرم می شود که فکر استفاده از کلاه ایمنی هم خنده دار به نظر می رسد. دوست دارم این آقایانی که مدام ما را برای استفاده نکردن از کلاه جریمه می کنند، خودشان بیایند و ببینند دراین شهر شلوغ و پرترافیک چند دقیقه می توانند از کلاه استفاده کنند، هرقدر آنها استفاده کردند، من 2 برابر استفاده می کنم.»
    این جوان موتورسوار، به هیچ صراطی مستقیم نمی شود و مدام حرف خودش را می زند. باید آنهایی را مجبور به استفاده از کلاه ایمنی کرد که هر روز یکی دو ساعت از موتورسیکلت استفاده می کنند. نه ما را که روزمان با این وسیله شب می شود.
    طبق آماری که سازمان پژوهش های شهرداری منتشر کرده، بیشتر موتورسواران شهر به 4 دلیل از کلاه استفاده نمی کنند.ایجاد محدودیت در دید، گران بودن کلاه ایمنی، سنگین و گرم بودن کلاه و ندانستن فواید کلاه ها.
    معاون ترافیک شهردارتهران، هم با اشاره به این آمار می گوید: «کلاه ایمنی ضروری ترین وسیله برای موتورسواران است. این کلاه هم راننده را از ذرات معلق و آلوده در هوا مصون می دارد و هم درصد خسارت جانی را در تصادفات سنگین پایین می آورد. فعالیت موتورها هم آلودگی های زیست محیطی را کاهش می دهد و هم باعث کاهش ترافیک شهری می شود به شرط آنکه موتورسواران با مدیریت شهری هماهنگ باشند. چند بار از طرف رسانه ها اعلام شده است که موتورسواران برای گرفتن معاینه فنی باید اقدام کنند، با این حال هنوز استقبال قابل توجهی از این طرح نشده و بیشتر موتورسواران برای گرفتن معاینه فنی اقدام نکرده اند.»


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
dream league soccer 2016 hack
جمعه 4 اسفند 1396 05:17 ب.ظ
اینها ایده های واقعا عظیم در مورد وبلاگ نویسی هستند.
شما برخی از چیزهای دلپذیر را در اینجا لمس کرده اید.
هر چی رو به عقب برگردونی
livejasmin credit hack safe
جمعه 4 اسفند 1396 03:43 ق.ظ
سبک شما بسیار منحصر به فرد است در مقایسه با سایر مردمی که من دارم
خواندن چیزها از خیلی ممنون از ارسال زمانی که شما
این فرصت را داشته باشید، حدس بزنید که فقط علامت گذاری این وب سایت را بسازم.
marijuana
پنجشنبه 3 اسفند 1396 07:00 ب.ظ
این اولین بار نیست که من این وب سایت را ببینم
من در حال دیدن این وب سایت در حال دیدن سایت و دریافت اطلاعات دلپذیر از اینجا هر روز.
slotomania free slots hack
یکشنبه 15 بهمن 1396 04:59 ب.ظ
سلام! آیا از توییتر استفاده می کنید؟ دوست دارم
اگر این کار درست باشد، از شما پیروی کنید. من قطعا از وبلاگ شما لذت بردم و منتظر پست های جدید هستم.
free gems clash royale
دوشنبه 8 آبان 1396 10:00 ب.ظ
سلام دوستان، پست فوق العاده ای در مورد آموزش و پرورش است و به طور کامل توضیح داده شده، نگه داشتن آن همیشه در تمام طول.
std testing near me
دوشنبه 8 آبان 1396 07:41 ب.ظ
مقالات با کیفیت یا بررسی اصلی این است که تمرکز برای بازدید کنندگان برای بازدید از
سایت، این چیزی است که این صفحه وب ارائه می دهد.
are psychics real
دوشنبه 8 آبان 1396 01:19 ب.ظ
سلام، من همیشه برای چک کردن پست های صفحه وب اینجا را در ساعت های اولیه در روز روشن می کنم، از آنجایی که من می خواهم اطلاعات بیشتری کسب کنم.
myfreecams token
شنبه 29 مهر 1396 11:05 ب.ظ
سلام به همه، چگونه همه چیز است، من فکر می کنم هر کس از این وب بیشتر می شود
سایت، و نظرات شما برای بازدیدکنندگان جدید دلپذیر است.
real psychic
شنبه 15 مهر 1396 02:43 ب.ظ
همانطور که این پست را در این وب سایت پیدا کردم بسیار آسان است برای پیدا کردن هر موضوع در شبکه نسبت به کتاب ها.
foot pain
سه شنبه 14 شهریور 1396 08:57 ب.ظ
I could not resist commenting. Exceptionally well written!
Jaxon
دوشنبه 9 مرداد 1396 10:09 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a article writer for your site.
You have some really good articles and I feel I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love
to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
Please send me an email if interested. Thank you!
http://patrick1hendrix49.snack.ws
چهارشنبه 7 تیر 1396 02:21 ق.ظ
My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.

I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none
the less. I've been using WordPress on numerous websites for about
a year and am worried about switching to another
platform. I have heard fantastic things about blogengine.net.

Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
Any kind of help would be really appreciated!
Mallory
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:05 ب.ظ
It's the best time to make some plans for the future and it is
time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things
or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article.
I desire to read more things about it!
BHW
جمعه 8 اردیبهشت 1396 11:14 ق.ظ
Saved as a favorite, I really like your site!
manicure
پنجشنبه 24 فروردین 1396 01:54 ق.ظ
Hey there, You've done an incredible job.
I'll certainly digg it and personally suggest to my friends.
I'm sure they will be benefited from this web site.
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 01:38 ق.ظ
What's up, just wanted to tell you, I enjoyed this blog post.
It was practical. Keep on posting!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 07:07 ب.ظ
As the admin of this site is working, no uncertainty very
soon it will be well-known, due to its quality contents.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 06:06 ق.ظ
Hey there! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask.
Would you be interested in trading links or maybe guest writing
a blog article or vice-versa? My website addresses a lot of the same topics as yours and I believe
we could greatly benefit from each other.
If you are interested feel free to send me an email. I look forward to hearing
from you! Fantastic blog by the way!
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 11:29 ب.ظ
I think the admin of this site is actually working hard in support
of his web site, because here every material is quality based stuff.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر